Palmy wielkanocne – międzypokoleniowe działanie przedszkola “Słoneczna Kraina” w Jaworzynce z uczestnikami Istebniańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniu 20 marca br. odbyło się w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej kolejne wspólne działanie dzieci, nauczycieli i dyrekcji przedszkola “Słoneczna Kraina” wraz z seniorami ze stowarzyszenia Istebniańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomysł na wykonanie palm wielkanocych zainicjowała radna powiatowa, dyrektor przedszkola “Słoneczna Kraina” Łucja Michałek. Zaproszenie przyjęła pani Agata Wisełka – Prezes Stowarzyszenia. Propozycja, aby międzypokoleniowe działanie zamieścić w planie pracy spotkała się z aprobatą zarówno słuchaczy Uniwersytetu, jak i pracowników pedagogicznych przedszkola.

Pomysł bardzo się spodobał. Wspólnie nakreśliliśmy plan działania, podzieliliśmy role. Każda ze stron przyniosła materiały potrzebne do wykonania palm. Świerkowe i jodłowe gałązki otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Wisła. Dodatkowo: jodłę, bukszpan, tuje i bazie dostarczyli uczestnicy z własnych ogródków. Postanowiliśmy, że wykonamy cztery palmy o wysokości trzech metrów. Następnie przekażemy je do kościoła pw. Dobrego Pasterza w Istebnej, w którym na sumie zostaną poświęcone przez księdza Dziekana Tadeusza Pietrzaka.

Wspólne warsztaty poprowadziły trzy panie z Jaworzynki: Maria Kajzar, Maria Motyka i Maria Jałowiczor – znane w środowisku z artystycznych, twórczych talentów do wykonywania wieńców. Panie przygotowały palmy z wykorzystaniem umiejętności “wicia wieńców”, które zdobią ołtarze w kościełach podczas ważnych

uroczystości religijnych. Sprawność rąk naszych instruktorek oraz zaangażowanie pracowników przedszkola wraz z pozostałymi seniorami dały efekty w postaci wysokich kilkumetrowych palm. Pani Maria Kajzar przygotowała większość kwiatów do dekoracji palm w trakcie warsztatów bibułkarskich w przedszkolu. Pozostałe ozdoby wykonały dzieci wraz grupą seniorów w sali Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Praca przebiegała w życzliwej, milej atmosferze. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwanie. Wzajemne zrozumienie, szacunek i działanie połączyły pokolenia i zacieśniły więzi, stanowiąc dobrą podstawę do budowania lokalnej wspólnoty.

Łucja Michałek

Dyrektor NTPP “Słoneczna Kraina”