3 rzeczy, które jako Rodzic powinieneś wiedzieć na temat wczesnego wspomagania  rozwoju dziecka

Kiedy pojawia się w naszym życiu ciąża wraz z nią pojawiają się marzenia, plany, zamierzenia co do przyszłego dziecka. Udaje się je realizować z powodzeniem jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko rodzi się zdrowe. Bywa jednak, że życie rysuje nam zupełnie inny scenariusz. Wczesna ciąża, zasinienie, cesarskie cięcie w związku z niedotlenieniem, choroby genetyczne oraz inne związane z samym porodem. Bywa też, że dziecko rodzi się zdrowe, otrzymuje 10 w skali Apgar, a potem dopiero w toku rozwoju pojawiają się problemy, które mogą niepokoić. Gdy to nasze pierwsze dziecko, brak nam wiedzy na temat prawidłowości rozwojowych, a lekarz pierwszego kontaktu uspokaja i każe czekać….

Co zatem może niepokoić??
– brak mowy u dziecka w wieku 2 lat,
– wokalizowanie, zamiast mowy,
– kołysanie się, uderzanie o przedmioty, lub rączkami o własne ciało,
– potrzeba skakania, nadmiernego ruchu
– wybiórcze jedzenie, czyli tolerowanie tylko niektórych pokarmów,
– unikanie kontaktów z rówieśnikami,
– napady złości, agresji, niepohamowanego płaczu,
– inne objawy, które wyróżniają Twoje dziecko od rówieśników.

Jeśli jako Rodzic masz jakiekolwiek wątpliwości szukaj pomocy specjalistów. Pierwsze 6 lat życia dziecka to najbardziej dynamiczny czas w rozwoju, w którym bardzo wiele deficytów da się wyrównać poprzez właściwą stymulację. To także czas nabywania nowych kompetencji, budowania poczucia własnej wartości, tożsamości. Zatem wczesna diagnoza oznacza wczesne wsparcie, wczesną terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb dziecka. Warto dać swojemu dziecko wsparcie w placówkach specjalistycznych oraz być pod opieką specjalistów, którzy także nam – Rodzicom pomogą przejść przez trudną diagnozę, ale też wspierać swoje dziecko w taki sposób , jaki ono potrzebuje.
Na tym etapie dziecko wymaga szczególnej uwagi, pragnie odnosić sukces na miarę swoich możliwości. To z kolei wpłynie na motywację dziecka na dalszych etapach kształcenia.
Nasze doświadczenia w Terapeutycznych Punktach Przedszkolnych „Słoneczna Kraina” pokazują także, że praca w małych grupach sprzyja zaspokajaniu potrzeb dziecka, a diagnoza, którą przeprowadzamy, co pół roku w oparciu o standaryzowane narzędzia u wszystkich dzieci wykazuje progres, nabywanie nowych kompetencji, a tym samym efektywność oddziaływań nauczycieli i specjalistów, stanowiących interdyscyplinarny system oddziaływania na dziecko. Ale niepowtarzalny i niezapomniany jest codzienny uśmiech dziecka oraz radość rodzica z pierwszych słów, pierwszych postępów, prac…
Zapraszamy na konsultacje oraz wspólne działania na rzecz dziecka.
Autor: Lucyna Legierska