Biofeedback

Czym jest terapia EEG Biofeedback?

Metoda EEG Biofeedback polega na odzwierciedlaniu fal mózgowych, które możemy trenować. Jest to rodzaj terapii, w której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal mózgowych, tak aby jego mózg pracował szybciej oraz wydajniej.

Dzięki małym elektrodom, przymocowanym do skóry głowy dziecka odczytujemy sygnał z jego mózgu, po czym owy sygnał jest przetwarzany na wykres, animację bądź inną formę graficzną, która jest dla niego zrozumiała. Poprzez tą informację zwrotną osoba trenująca wie kiedy jest skoncentrowana, a kiedy przestaje się koncentrować. Ten profesjonalny trening mózgu umożliwia pacjentowi naukę reakcji własnego mózgu, tak aby pracować wydajniej i efektywniej.

Osoba trenująca nie musi używać do treningu myszki ani klawiatury, ćwiczy za pomocą sygnału EEG. Dzięki interaktywnej pracy z komputerem, pacjent świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę. Terapia jest efektywna i ciekawa dla pacjenta. Dziecko może wybrać formę sygnału, np. grę, bajkę lub dowolną animację, natomiast osoby dorosłe film relaksacyjny bądź wykres.

Dla kogo?

Terapia EEG Biofeedback ma szerokie zastosowanie u dzieci i dorosłych. Można ją wykorzystywać w praktyce klinicznej (m.in. ADHD, nadpobudliwość, dysleksja, zaburzenia lękowe, zaburzenia koncentracji). Jest wykorzystywana także u osób zdrowych (sportowców – np. Adam Małysz, menadżerów, pilotów, studentów) w celu poprawy funkcjonowania umysłu, np. koncentracji czy relaksacji).