Program SON – RIS

Program SON – RISE – przełomowe podejście w pracy z osobami z diagnozą autyzmu, polegające na prowadzeniu efektywnej terapii opierającej się na budowaniu więzi, nastawionej przede wszystkim na uczenie tego, jak inicjować, utrzymywać i pielęgnować relacje międzyludzkie. Stosowane podejście pomaga w nawiązywaniu z osobami z autyzmem spontanicznych, pełnych radości i partnerstwa relacji. Program SON-RISE pomógł wielu rodzinom na całym świecie w dotarciu do swojego zablokowanego dziecka, stworzeniu mu przestrzeni, w której otworzyło się ono na innych ludzi.
Dziecko autystyczne często jest „w swoim świecie”, „wyłączone”, poza interakcją, skupione na sobie i swoich odczuciach. Wielką trudnością jest wypracowanie tzw. wspólnego pola uwagi. Wykorzystanie programu SON-RISE pozwala na podążanie za nim, poprzez dołączenie do jego powtarzalnych, autostymulacyjnych aktywności. Okazywanie dziecku szacunku poprzez akceptację i zaufanie pozwala na poznanie rzeczywistości dziecka, co w konsekwencji daje mu gotowość do tego, aby zaczęło się z nami bawić. Poczucie bliskości i więzi z innym człowiekiem jest wyjątkową siłą, dzięki której możemy zbliżać się i budować to, co dla osób z autyzmem jest największym wyzwaniem: relacje społeczne, bliskość, zaufanie. To wszystko staje się fundamentem nauki wszystkiego innego.
Rodzice dziecka z autyzmem niejednokrotnie usłyszeli wyrok „autyzm to stan na całe życie”. Diagnoza taka sprawia u wielu rodziców odczucie, iż zamykają się przed jego dzieckiem liczne drzwi „nigdy nie będzie mówić,… nigdy nie będzie mieć przyjaciół,… nigdy nie znajdzie pracy… albo jeszcze gorzej.. nigdy nie będzie kochać…”

Okazuje się jednak, iż Twoje dziecko ma zdolność uczenia się i porozumiewania, doświadczania prawdziwego szczęścia oraz rozwijania serdecznych, kochających i satysfakcjonujących relacji. Twój syn lub córka mogą nauczyć się lubić uczucia, bawić się i śmiać. Mogą nauczyć się spontanicznie patrzeć w oczy z autentyczną radością i nawiązywać z rodzicem więź, nie tylko przez krótką ulotną chwilkę, ale na stałe. Dzieci ze zdiagnozowanym zaburzeniem ze spektrum autyzmu są zdolne do wielkiej przemiany.
Skąd takie przekonanie? Nauczyła nas tego osoba, która sama przeżyła ten stan na własnej skórze – nie z perspektywy rodzica, ale dziecka właśnie!
Raun K. Kaufman został zdiagnozowany, jako dziecko autystyczne w wieku trzech lat z zerową szansą na wyzdrowienie. Rodzice chłopca dowiedzieli się, iż nigdy nie będzie on funkcjonował w społeczeństwie, jak inne dzieci. Otaczając chłopca troską i szacunkiem nie poddali się opracowując jednocześnie własny program terapeutyczny, nastawiony właśnie na budowanie więzi. Nie tylko wyprowadzili syna z autyzmu ale przede wszystkim otworzyli mu drzwi do życia, jakie prowadzi reszta społeczeństwa. Obecnie Raun prowadzi normalne życie, ukończył studia z zakresu etyki biomedycznej a także organizuje kursy i szkolenia dla rodziców, opiekunów i pedagogów. Raun jest przede wszystkim najlepszym żywym dowodem na to, że z autyzmu można wyjść, a innowacyjna metoda SON-RISE stworzona przez jego rodziców jest niezwykle skuteczna.
Pedagodzy i psycholodzy pracujący w naszych placówkach są wykwalifikowanymi specjalistami pracującymi między innymi w oparciu o program SON-RISE i byli szkoleni przez samego Rauna K. Kaufmana podczas jego pobytu w Polsce.
Raun K. Kaufman jest bohaterem książki „Przebudzenie naszego syna” oraz poruszającego filmu „Son-Rise: a Miracle of Love”.
Opracowano na podstawie: Raun K. Kaufman „Autyzm przełom w podejściu”, VIVANTE Białystok 2016