Terapia Tomatisa

TERAPIA UWAGI SŁUCHOWEJ oparta na met. Prof. A. Tomatisa – czym jest?

TOMATIS? Ucho elektroniczne? Brzmi nieznajomo i nic Ci nie mówi? To nic innego jak metoda treningu słuchowego oparta na met. Prof. A. Tomatisa. Dalej nie brzmi to zbyt jasno?
Trening słuchowy – to słuchanie dźwięków za pomocą „elektronicznego ucha”.

„Elektroniczne ucho”?
Nie, to nie aparaty, czy implanty ślimakowe, które mogą Ci się z tą nazwą kojarzyć. „Elektroniczne ucho” – specjalne urządzenie, które odzwierciedla idealne ludzkie ucho, które daje możliwość „wypracowania” ucha dziecka, czy też osoby dorosłej, tak aby pracowało w jak najlepszy możliwy sposób w zależności od możliwości i preferencji danej osoby.

Zapytasz po co Tobie albo Twojemu dziecku taka terapia?
Podczas terapii indywidualnych lub grupowych stymulujemy korę mózgową, centralny system nerwowy, która odpowiada za procesy myślowe. Kształtujemy umiejętność aktywnego słuchania, co w efekcie daje Nam samym jak i Naszym dzieciom poprawę uwagi słuchowej oraz w funkcjonowania w różnych sferach życia.

Pewnie dalej się zastanawiasz czy ta terapia jest odpowiednia dla Twojego dziecka lub dla Ciebie.

Dla kogo w szczególności kierowana jest Terapia metoda A. Tomatisa?
A. Tomatis skierował swoją terapię do szerokiego grona odbiorców zarówno „małych” jak i „dużych”
Jeśli Twoje dziecko lub Ty masz:

 • Problemy Komunikacyjne,
 • Problemy Logopedyczne (zaburzenia mowy),
 • Problemy Koncentracji uwagi,
 • Problemy Emocjonalne,
 • Zaburzenia lateralizacji,
 • Problemy Analiza i syntezą głosek, wyrazów, sylab,
 • Problemy Z czytaniem lub pisaniem,
 • trudności grafomotoryczne (rysowanie, malowanie, wycinanie, itp.),
 • Nadwrażliwość na dźwięki,
 • Zaburzenia depresyjne,
 • Duży stres

A może jesteś:

 • Nieśmiała/y,
 • Wycofana/y,

Terapia metodą A. Tomatisa jest skierowana do Was i Waszych dzieci.
Stosowana jest również u dzieci z Autyzmem, gdzie podczas terapii stymulowany jest przedsionek – część ucha wewnętrznego, który odpowiada za kontrolowanie koordynacji, napięcia mięśniowego oraz przetwarzania informacji czuciowych.

Czym jest, dla kogo. To już pokrótce wiesz. Ale jak to działa?
Metoda ta polega na słuchaniu dźwięków za pomocą wcześniej już wspomnianego „elektronicznego ucha”. Dźwięki, które otrzymujemy podczas terapii są odpowiednio filtrowane w zależności od predyspozycji i potrzeb danego dziecka czy też osoby dorosłej. Każde dźwięki, które podawane są do Naszego ucha za pomocą słuchawek ustawione na odpowiednich wysokich częstotliwościach w zależności od dobranej terapii. Podczas terapii wykorzystywana jest muzyka Mozarta oraz Chorały Gregoriańskie. Bardzo ważne jest także to, że pracuje się na mowie ludzkiej. Pewnie zapytasz jak? Przed sesją z Twoim dzieckiem Mama pod okiem terapeuty nagrywa 30 minutowy tekst, który odczyta i zostanie on zastosowany podczas terapii –przefiltrowany na wysokich częstotliwościach i podany odtworzony Twojemu dziecku. Również podczas terapii w fazie aktywnej pracujemy na mowie ludzkiej, gdzie możemy poprawić dykcję, wymowę.

Jak długo trwa terapia?
Terapia uwagi słuchowej w oparciu o metodę prof. A. Tomatisa składa się z codziennych półtoragodzinnych sesji (z wyłączeniem soboty i niedzieli). Podczas trwania treningu słuchowego możemy, bawić się z dzieckiem, odpoczywać, malować, układać puzzle, grać w „planszówki”, a także możemy zastosować wiele innych atrakcyjnych dla dziecka jak i osoby dorosłej metod spędzania czasu podczas terapii.
Terapia przeprowadzana jest sesjami, pomiedzy którymi ważna jest przerwa, po to, by monitorować pozytywne zmiany, które mogą nastąpić podczas sesji.
Każda terapia jest indywidualne dostosowana jak i monitorowana przez terapeutę.